Efektowna i wytrzymała roślina do ogrodu i na balkon. Jak uprawiać smagliczkę?

Roślina pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Ma zwarty, półkulisty pokrój i niewielkie, lancetowate liście. Kwiaty są drobne i występują w białym lub fioletowym odcieniu. Roślina kwitnie bardzo obficie i szybko się rozrasta. Jest jednak dość niska, bowiem osiąga wysokość od 10 do 20 cm. Smagliczka nadmorska to gatunek jednoroczny.
Czytaj też: Te rośliny całkowicie odmienią twój ogród. Powstanie kolorowy kwietny dywan
Jakie wymagania ma smagliczka nadmorska?
Smagliczka może być z powodzeniem uprawiana na rabatach, skalniakach i obwódkach oraz w pojemnikach na balkonie lub tarasie, a nawet na parapecie. Stanowi ciekawą alternatywę dla pelargonii oraz surfinii. Z uwagi na szybki rozrost roślina sprawdzi się też jako dywan kwiatowy. Będzie pasować do naturalistycznych, angielskich, wiejskich oraz nowoczesnych ogrodów. Smagliczka ma lekko miodowy zapach, dzięki czemu przyciąga owady zapylające oraz motyle. Będzie świetnie wyglądać w towarzystwie takich gatunków jak floks, szałwia błyszcząca lub werbena. Jakie wymagania ma ta roślina?
-
Stanowisko – słoneczne, ewentualnie półcieniste (w słońcu będzie obficiej kwitła).
-
Podłoże – żyzne, przepuszczalne, o lekko kwaśnym odczynie, gleba piaszczysto–gliniasta.
-
Wymaga umiarkowanego podlewania, zwłaszcza w czasie suszy.
-
Przygotowując stanowisko, najlepiej przekopać ziemię razem z kompostem.
Smagliczka nie jest rośliną wymagającą. W praktyce poradzi sobie również na innych rodzajach podłoża oraz w mniej urodzajnej glebie.
Kiedy należy sadzić smagliczkę nadmorską?
Smagliczkę wysiewa się z nasion bezpośrednio do gruntu. Najczęściej robi się to w kwietniu lub w maju. Opcjonalnie nasiona można także wysiać we wrześniu lub październiku, jednak w tym przypadku pierwsze kwitnienie nastąpi dopiero w kolejnym roku. Przed wysianiem nasion trzeba odpowiednio przygotować podłoże. Co należy zrobić?
-
Zaczynamy od usunięcia wszystkich chwastów.
-
Następnie przekopujemy ziemię szpadlem, aby ją rozpulchnić (opcjonalnie mieszamy ją z kompostem) i na końcu wyrównujemy grabiami.
-
Następnie wysiewamy nasiona w rzędach, zachowując między nimi 15 cm odstępu. Przykrywamy je niewielką warstwą ziemi. Można także lekko wcisnąć nasiona w podłoże.
-
Po wysianiu konieczne jest utrzymywanie umiarkowanie wilgotnej gleby.
Smagliczka nadmorska zakwita zwykle po 1,5–2 miesiącach od wysiewu. Roślina może rozmnożyć się sama z nasion, jednak nie trzeba się martwić, że zachwaści ogród. Po przekwitnięciu łodygi zamierają, a nasiona zimują w gruncie. Nie jest to jednak reguła. Zazwyczaj nasiona trzeba wysiewać ponownie w kolejnym roku.
Czytaj też: Kiedy sadzić pomidory do gruntu? Najlepszy termin właśnie się zbliża
Jak dbać o smagliczkę? Najważniejsze zabiegi
Smagliczka nadmorska nie ma szczególnych wymagań, jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne. W zupełności wystarczy podlewanie oraz przycinanie. Roślina powinna być umiarkowanie nawadniana. W czasie suszy można jednak zwiększyć ilość wody. Należy pamiętać, że smagliczka nie znosi przelania. W przypadku nadmiernie wilgotnego podłoża może zostać zaatakowana przez mączniaka prawdziwego. Grozi jej też zgnilizna korzeni. Z drugiej strony nie wolno jednak dopuścić do całkowitego przesuszenia gleby.
Jeśli chodzi o przycinanie, dotyczy ono głównie przekwitających kwiatostanów. Dzięki temu zabiegowi smagliczka wydłuży okres kwitnienia. Roślinę można też przyciąć po przekwitnięciu. W takim przypadku mamy szansę, że ponownie zakwitnie jesienią. Co z nawożeniem? Nie jest ono konieczne, jednak jeśli roślina rośnie na mało żyznej glebie, można opcjonalnie zasilić podłoże dwa razy w trakcie wegetacji. Zupełnie wystarczające będą preparaty do roślin kwitnących.
Czytaj też: Zbierz, póki kwitnie i zrób syrop. To naturalny syrop na kaszel