Hortensja już ci się znudziła? Ta roślina szybko rośnie i kwitnie całe lato

Sadziec plamisty to wysoka bylina ozdobna. Wypełni przestrzeń w ogrodzie dużymi kwiatami o intensywnym kolorze. Imponująco wygląda posadzona na samodzielnym stanowisku. Ale będzie się pięknie komponować również z niższymi roślinami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj też: Mniej popularna niż malina, ale bardzo zdrowa. Koniecznie posadź ją w ogrodzie
Sadziec plamisty. Czy wyróżnia się ta roślina?
Sadziec plamisty (Eutrochium maculatum) jest znacznie rzadziej spotykaną rośliną w polskich ogrodach niż hortensja. Warto zastanowić się nad jej wyborem. Charakteryzuje ją ciekawy, oryginalny wygląd, bardzo okazałe rozmiary, a także duża wytrzymałość na różne warunki pogodowe i łatwość uprawy. Jest rośliną wieloletnią, mrozoodporną i miododajną.
Sadziec plamisty to bylina z rodziny astrowatych, która pochodzi ze wschodniej części Ameryki Północnej. Roślina ta dorasta nawet do 2 metrów wysokości i szeroko się rozrasta. Jej łodyga ma czerwone plamki. Liście są ozdobne, mają kształt lancetowato-owalny. Liczne kwiaty są zebrane w duże kwiatostany o średnicy nawet do 30 cm. Mają kolor różowy, purpurowy lub liliowy. Kwitną od lipca do września. Rozmiary rośliny i barwa kwiatów są zależne od odmiany. Jedną z najpopularniejszych w Polsce odmian jest sadziec "Atropurpureum" o purpurowych łodygach i purpurowo-różowych kwiatach.
Jakich warunków wymaga sadziec plamisty?
Sadziec plamisty sprawdzi się zarówno na stanowisku słonecznym, jak i w półcieniu. Po posadzeniu roślina łatwo się przyjmuje i cechuje ją szybki wzrost. Ma niewielkie wymagania pielęgnacyjne i glebowe. Wymaga żyznego, próchniczego, przepuszczalnego i umiarkowanie wilgotnego podłoża.
Podstawowym zabiegiem jest jej regularne podlewanie, szczególnie w czasie wysokich temperatur i w początkowym okresie po zasadzeniu. Nie wymaga nawożenia, jednak dla zapewnienia jej bardziej obfitego kwitnienia warto raz w sezonie wspomóc ją wieloskładnikowym nawozem mineralnym lub naturalnym nawozem organicznym.
Czytaj też: Truskawki wymagają tych zabiegów w lipcu. Za rok odwdzięczą się obfitymi plonami
Gdzie posadzić sadziec plamisty? Z jakimi roślinami najlepiej się komponuje?
Sadziec plamisty można sadzić samodzielnie lub w grupach. Sprawdzi się jako osłona ogrodzeń, płotów i murków. Ponieważ lubi wilgoć, bardzo dobrze będzie się prezentować także przy zbiornikach wodnych. Roślina stworzy w ogrodzie także ciekawe tło dla niższych bylin i traw ozdobnych. W jej otoczeniu pięknie będą się prezentować także kwiaty, które wymagają podobnego stanowiska, np. jeżówka lub floksy.
Czytaj też: Podlewaj tym bratki, a będą długo kwitły. Barwny dywan gwarantowany