To niesłusznie zapomniana roślina. Jest łatwa w uprawie i kwitnie wyjątkowo długo

Godecja wielokwiatowa jest rośliną ozdobną z rodziny wiesiołkowatych. Pochodzi z zachodniej części Ameryki Północnej, a dokładnie z Kalifornii. Znana jest również pod następującymi nazwami: azalia letnia, klarkia wdzięczna, marszawa i dzierotka.
Czytaj też: Rozsyp lub ułóż na działce. Koty prędko czmychną z ogrodu
Godecja wielokwiatowa: Czym się wyróżnia?
Godecja wielokwiatowa może rosnąć zarówno na ogrodowych rabatach, jak i w donicach ustawionych na balkonach i tarasach. Najbardziej efektownie wygląda posadzona w dużych grupach. Nadaje się także na kwiat cięty. W polskich warunkach klimatycznych jest rośliną jednoroczną. Wysiewa się ją bezpośrednio do gruntu od połowy kwietnia do początku maja, a jej kwiatów należy spodziewać się po upływie ok. 10 tygodni.
Godecja wielokwiatowa może osiągnąć wysokość od 30 do 60 cm. Ma krzaczasty pokrój, sztywne i rozgałęzione pędy, które często przybierają barwę czerwoną, a jej liście o lancetowatym kształcie mają długość do 7 cm. Natomiast średnicę do nawet 8 cm mogą mieć jej kwiaty występujące w wielu odcieniach bieli, różu, fioletu i czerwieni. Kwitną one wyjątkowo długo – od czerwca do września. Zebrane są po kilka w wierzchołkowe kwiatostany, a swoim wyglądem przypominają kwiaty azalii. Ich płatki są delikatnie pofalowane na brzegach. Kwiaty godecji wielokwiatowej są miododajne, a więc przyciągają do ogrodu owady zapylające takie jak pszczoły czy motyle.
Jak uprawiać godecję wielokwiatową?
Godecja wielokwiatowa nie jest rośliną szczególnie wymagającą w uprawie. Należy sadzić ją na stanowiskach słonecznych, dzięki czemu będzie bujnie kwitnąć. W miejscach z ograniczonym dostępem do światła będzie miała zdecydowanie mniej kwiatów. W związku z tym nie powinna rosnąć w sąsiedztwie wysokich krzewów czy bylin, które będą ją zacieniać. Ze względu na delikatne łodygi i kwiaty wymaga miejsca osłoniętego od wiatru, którego silniejsze podmuchy mogą ją uszkodzić.
Godecja wielokwiatowa preferuje glebę żyzną o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym (ok. 6-7 pH). Powinna być ona przepuszczalna i z tego względu warto zadbać o jej odpowiednie zdrenowanie.
Czytaj też: Chcesz posadzić mieczyki w ogrodzie? Odpowiedni termin coraz bliżej
Uprawa i pielęgnacja godecji wielokwiatowej: Na co uważać?
Przy uprawie godecji wielokwiatowej należy uważać na wilgotność podłoża. Nie powinno być ono zbyt wilgotne. Jeśli woda z ziemi nie będzie odpowiednio odprowadzana, może dojść do gnicia korzeni rośliny oraz rozwoju takich chorób grzybowych jak szara pleśń czy mączniak prawdziwy. Z tego powodu godecja nie powinna rosnąć w bliskim sąsiedztwie roślin, które wymagają wyjątkowo wilgotnego podłoża. Z drugiej jednak strony nie można dopuścić do przesuszenia gleby, do którego może dojść zwłaszcza w czasie upałów. Wymagane jest wówczas regularne, ale umiarkowane podlewanie.
Warto pamiętać jednak nie tylko o podlewaniu, ale także o nawożeniu. Zabieg ten zapewni roślinie odpowiednią ilość składników odżywczych potrzebnych do rozwoju i kwitnienia. Aby jednak to ostatnie było obfite, należy stosować do godecji wielokwiatowej nawozy o niskiej zawartości azotu. Jego zbyt duża ilość prowadzi bowiem do nadmiernego rozwoju części zielonych rośliny kosztem jej kwitnienia. To ostatnie wspomagają natomiast nawozy bogate w fosfor i potas. Należy jednak uważać, aby nie przenawozić godecji, w efekcie czego może ona słabiej kwitnąć, a jej pędy mogą zacząć się pokładać.
Kolejnym istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie godecji wielokwiatowej jest przycinanie wierzchołków młodych roślin oraz usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Dzięki tym zabiegom będzie ona dłużej i bardziej obficie kwitła.
Czytaj też: Europejskie wina są coraz bardziej zanieczyszczone TFA? Alarmujące wyniki
- Tagi:
- rośliny kwitnące
- ogród
- kwiaty