Naukowcy biją na alarm w związku z narastającą suszą. Także w Polsce

Serwis Politico informuje, że naukowcy z Unii Europejskiej biją na alarm – wiosenna susza rozprzestrzeniła się już niemal na cały kontynent. Od marca jest bardzo sucho, stan ten się stale nasila i coraz więcej krajów odczuwa tego skutki.
Przyczyną wysuszenia gleb i obniżenia poziomu rzek na znacznych obszarach Europy Środkowej i Wschodniej (także w krajach będących potęgami w produkcji zbóż, m.in w Polsce i Ukrainie), jest brak opadów i wyższe od standardowych temperatury.
Czytaj też: Susza 2024: ARiMR uruchamia programy wsparcia dla poszkodowanych rolników
Ostrzeżenia w całej Europie
„Europa Środkowa, Wschodnia i Południowo-Wschodnia, a także wschodnia część regionu śródziemnomorskiego doświadczają coraz szerszych warunków suszy na poziomie ostrzegawczym. Podobne warunki pojawiają się w Europie północno-zachodniej” – cytuje fragment raportu serwis Politico.
Określono także poziom zagrożenia rozwoju suszy – jest to drugi z trzech etapów rozwoju suszy stosowany przez Europejskie Obserwatorium ds. Suszy. Co więcej, część Cypru, Grecji, Bałkanów i Turcji mierzy się z czerwonym, alarmowym poziomem suszy. Aktualnie problem nie występuje jedynie w południowej Francji, dużej części Włoch oraz na Półwyspie Iberyjskim.
Czy jest szansa na poprawę?
Prognozy długoterminowe obejmujące nadchodzące miesiące wskazują, że aż do lipca temperatury będą wychodzić ponad normę. Nie wiadomo jednak jeszcze, jak będzie wyglądała kwestia opadów – sucho może być w północnej części Europy, w Wielkiej Brytanii, a także w Niemczech i krajach Beneluksu.
Susza w Polsce
Według danych IMGW-PIB z 8 maja tego dnia zarejestrowano przepływy wody poniżej progu SNQ na 69 stacjach. 1 maja takich stacji było 53, co oznacza wzrost stacji z niżówką hydrologiczną o 13.
Czytaj też: "Źródła wszystkie powysychały". Największe susze w historii Polski
Wydane także zostały ostrzeżenia hydrologiczne przed suszą hydrologiczną dla:
- zlewni górnej Noteci (woj. kujawsko-pomorskie, wielkopolskie);
- zlewni Pisy i Węgorapy (woj. warmińsko-mazurskie, podlaskie);
- zlewni Przemszy i przyrzecza Wisły (woj. śląskie, małopolskie);
- Szkwy i Rozogi (woj. mazowieckie, warmińsko-mazurskie);
- Warty środkowej od Zb. Jeziorsko do Wełny, Warty górnej z Liswartą (obejmuje zasięgiem województwa: łódzkie, wielkopolskie, śląskie);
- Tążyny (woj. kujawsko-pomorskie);
- górnej, środkowej i dolnej Narwi (woj. podlaskie, mazowieckie);
- zlewni górnego Ełku i górnej Legi (woj. warmińsko-mazurskie);
- zlewni Biebrzy (woj. podlaskie);
- zlewni Iny i Płoni (woj. zachodniopomorskie).
Badacze przewidują, że susze w Europie będą coraz częstszym zjawiskiem.