Ma zaledwie kilka milimetrów. Może zniszczyć uprawy truskawek i malin

Kwieciak malinowiec występuje w całej Europie. To czarny lub ciemnobrązowy chrząszcz o wielkości 3–4 milimetrów, z długim ryjkiem zakończonym aparatem gębowym. To właśnie za jego pomocą nakłuwa liście i pąki roślin, na których żeruje. Na skrzydłach może mieć małe szare łuski, przez co wydawać się one mogą delikatnie srebrne. Jak pozbyć się tych szkodników z ogrodu?
Czytaj też: Te rośliny całkowicie odmienią twój ogród. Powstanie kolorowy kwietny dywan
Jak żeruje kwieciak malinowiec?
Kwieciak malinowiec pojawia się w ogrodzie wiosną, najczęściej na przełomie kwietnia i maja. Wyznacznikiem jego wyjścia z ukrycia jest temperatura powyżej 12 stopni Celsjusza. Gdy robi się ciepło, samice opuszczają miejsca zimowania i zaczynają żer – między innymi na młodych liściach truskawek. W środku pąków kwiatowych przed ich zakwitnięciem składają jaja, a żeby larwy lepiej się rozwijały, podcinają szypułki pąków. Tym samym niestety ta część rośliny schnie, łamie się i odpada, co jest jednoznaczne z mniejszymi plonami. Co istotne, samica składa od 60 do 80 jaj, po jednym do każdego pąka. Rozwinięcie się larw trwa średnio 5–6 dni. W ciągu roku rozwija się tylko jedno pokolenie, a cały cykl to około 5 tygodni. Nie zmienia to jednak faktu, że kwieciak może zniszczyć nierzadko nawet połowę pąków.
Kiedy przeciwdziałać kwieciakom?
Truskawki należy obserwować przez cały czas ich rozwoju i kwitnięcia. Jeśli pozostawimy je same sobie, a uszkodzenia zauważymy, dopiero gdy zaczną opadać uszkodzone pąki, na przeciwdziałanie będzie już za późno. Kwieciak, choć mały, jest szkodliwy, co oznacza, że konieczne jest monitorowanie roślin. Jak to zrobić i jak zauważyć kilkumilimetrowego chrząszcza?
Około 2 tygodnie przed rozpoczęciem kwitnienia warto przyjrzeć się bliżej roślinom. Pomocne może być ich delikatne otrzepanie nad białą płytką – jeśli kwieciak malinowiec już żeruje, powinien na nią spaść i być widoczny. Stosowane są również pułapki feromonowe. Można też zauważyć małe otworki w liściach, wygryzione przez szkodnika. Ważną kwestią jest to, że według niektórych źródeł już dwa pojawiające się chrząszcze na 200 kwiatostanów uznawane są za przyczynek do wykonania oprysków.
Czytaj też: Jak chronić truskawki przed przymrozkiem? Dzięki tym zabiegom uratujesz plony
Jak walczyć z kwieciakiem malinowcem?
Jeśli kwieciak malinowiec żeruje w truskawkach, konieczne jest rozpoczęcie zabiegów, które mają go wyeliminować. Opryski wykonywane są najczęściej preparatami zawierającymi cyjanotraniliprol, acetamipryd i deltametrynę. Konieczne jest jednak uważanie w tym przypadku na owady zapylające i stosowanie prewencji. Ze środków należy korzystać zgodnie z przeznaczeniem i instrukcją producenta. Należy działać szybko, by zdążyć przed złożeniem jaj przez samicę.
Opryski wykonuje się najlepiej w ciepłe, bezdeszczowe dni, wieczorem, podczas największej aktywności kwieciaka.
Czytaj też: Zmieszaj z ziemią w pobliżu hibiskusa. Pięknie obsypie się kwiatami